Zapraszamy do udziału w ogólnopolskim konkursie na realizację dzieła w metrze warszawskim. Mamy gorącą nadzieję, że konkurs będzie stanowił okazję do artystycznej współpracy, w ramach której uczestniczki i uczestnicy konkursu będą mogli zaprezentować swoje prace w galerii A19, funkcjonującej pod patronatem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz – co równie istotne – w przestrzeni publicznej.

Hasłem przyświecającym tegorocznej edycji jest „woda”. Jednym z palących problemów współczesnego świata jest globalny kryzys wodny związany nie tylko ze sposobem gospodarowania tzw. zasobami wody, ale także ze sposobem myślenia o wodzie „jako takiej”. Woda jest bowiem nie tylko warunkiem istnienia życia  i nie tylko z niej pochodzimy oraz składamy się, ale także – o czym często się zapomina – za jej pośrednictwem doświadczamy świata, a więc dzięki niej możemy identyfikować się z problemami ekologicznymi.

Niniejsza edycja konkursu jest kierowana do całej społeczności szkół artystycznych, tzn. do pracowników i pracowniczek zatrudnionych na stanowiskach badawczo-dydaktycznych, uczestniczek i uczestników Szkół Doktorskich oraz studentów i studentek.

Stanowi ona kontynuację wcześniejszych edycji, a zarazem rozszerzenie ich formuły w taki sposób, aby otworzyć galerię A19 na artystki i artystów z całej Polski. Proponując wyżej wskazaną tematykę konkursu, pragniemy zwrócić uwagę – artystów i artystek, a także publiczności odwiedzającej galerię – na konieczność wypracowania wrażliwości na wodę oraz akwatycznej wyobraźni.

Organizatorem konkursu jest Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie wraz z Instytutem Badań Przestrzeni Publicznej, który jest odpowiedzialny za realizację nagrodzonego projektu. Instytut jest jednostką łączącą działania badawcze i edukacyjne z artystycznymi, a od 2007 roku prowadzi galerię sztuki A19, znajdującą się na jednej ze stacji warszawskiego metra – tam właśnie znajdzie się nagrodzona praca – oraz wirtualną galerię sztuki A19_2021, w której zostaną pokazane wszystkie nadesłane prace.

Termin przesyłania prac: 13 marca 2022 r.

·       strona Instytutu Badan Przestrzeni Publicznej

·       strona informacyjna konkursu

·       publikacja „Duch metra”

·       strona Galerii A19