Przejdź do treści

Serdecznie zapraszamy na wystawę w Galerii AT:

TOMASZ WILMAŃSKI | POD DACHEM

MARC TOBIAS WINTERHAGEN | RUINA

Otwarcie wystawy 06.12.2021 w g. 15-19
Wystawa czynna do 17.12.2021 w g. 15-18

Galeria AT (UAP), ul. Solna 4, Poznań


Praca pt. „Pod dachem” prezentowana przez Tomasz Wilmańskiego odnosi się, w swojej podstawowej idei, do problemu ‘bezdomności’, braku przysłowiowego „dachu nad głową”, tym samym do utraty stabilności życiowej, która jest obecnie powszechna dla wielu milionów ludzi na świecie. Inspiracją do realizacji pokazu pt. „Ruina” był dla Tobiasa Winterhagena remont rodzinnego domu; prowadzona godzinami ciężka fizyczna praca. Jak pisze autor jest to „żmudne usuwanie tapet i boazerii ze ścian, wybijanie cegieł ze ścian, wymienianie na wpół spróchniałych okien i niekończące się ilości kurzu. Bolące dłonie poobijane uderzeniami młota, sztywniejące stawy palców, płuca grzechoczące i piszczące od pyłu. Ciało i dom stają się ruiną, z której wyrasta marzenie o nowym domu”. 

Wystawa w Galerii AT jest próbą nawiązania szczególnego dialogu artystycznego, prowadzonego przez twórców wywodzących się z różnych generacji pokoleniowych, jak również, co istotne, wychowanych w różnych kulturach narodowych, których łączy egzystencjalne pojęcie ‘domu’, symbolicznie utożsamianego ze schronieniem i bezpieczeństwem.


Tomasz Wilmański (ur. 1956); w latach 1977-1982 studiował rzeźbę w PWSSP w Poznaniu (obecnie UAP). Obecnie prowadzi zajęcia ze studentami w Pracowni Książki Artystycznej na Wydziale Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa w UAP. Poszukiwania twórcze Tomasza Wilmańskiego artykułowały się dotychczas w różnych artystycznych mediach, takich jak np. rzeźba, instalacja, rysunek, fotografia, książka artystyczna, poezja wizualna, czy działania typu performance. Swoje prace artystyczne prezentował na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i zagranicą m.in. w Galerii Akumulatory 2, Poznań, Galerii BWA, Lublin, Galerie Colpo, Berlin, Galerii Awangarda BWA, Wrocław, CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa, Galerii XX1, Warszawa, Stallmuseum, Gross Fredewalde, Niemcy, Galerii Wschodnia, Łódź, Muzeum Książki Artystycznej, Łódź, oraz brał udział w wystawach zbiorowych m.in. w Galerii Bunkier Sztuki, Kraków, Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, Warszawa, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, Kraków, w Instytucie Polskim w Berlinie, Museum Fluxus+ w Poczdamie, oraz w galeriach w Austrii, Francji, Kanadzie, Włoszech, Estonii, Afryce Południowej, Szwecji, Japonii, Chinach.

Marc Tobias Winterhagen (ur. 1977); w latach 1999-2002 pracował jako montażysta w kilku produkcjach filmowych w Monachium i w Indiach; w latach 2002-2004 pracował jako asystent reżyserii w Teatrze Narodowym w Oldenburgu; w latach 2004-2007 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Lipsku; w latach 2007-2010 studiował na ASP w Poznaniu. Obecnie jest adiunktem na Wydziale Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa w UAP. W sztuce zajmuje się fotografią, filmem, performance, rzeźbą, instalacjami oraz interwencjami. Prace prezentował na wielu wystawach i festiwalach filmowych m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa, Galerii ON, Poznań, Galerii HGB, Lipsk, Niemcy, Galerii MBWA, Leszno, Galerii BWAiUP, Piła, Galerii Miejskiej Arsenał, Poznań, London Int. Film Festival, Monachium Int. Film Festival, Melbourne Int. Film Festival, Hawaii Int. Film Festival, Int. Worldfest Houston, European Media Art Festival Osnabrück, Kunstfilmbiennale Köln, Viper Int. Film Festival Basel, Breminale Bremen.


  • Autor: Agata Tratwal
  • Opublikowano: 25.11.2021, 17:13
  • Ostatnia edycja: 03.01.2023, 19:59