Pracownia Projektów i Bada Transdyscyplinarnych WEAiK UAP oraz Klub Nauki i Sztuki zaprasza serdecznie na wykład
Prof. Marleny Lembicz Osobnik – ewolucyjna „góra nieprawdopodobieństwa”
w poniedziałek 29.11.2021, godzina 13.00
Wykład odbędzie się na platformie Zoom.us:
https://us02web.zoom.us/j/84112174163?pwd=Ly84U3hId280VytRMkRRTWROREdhQT09
Meeting ID: 841 1217 4163
Passcode: 841032
Osobnik – ewolucyjna „góra nieprawdopodobieństwa”
Prof. dr hab. Marlena Lembicz
Zakład Botaniki Systematycznej i Środowiskowej
Wydział Biologii, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Życie każdego osobnika, także Twoje i moje, to ewolucyjna podróż, długa a czasami krótka, ale prawie zawsze w towarzystwie różnych pasażerów. To dzięki nim osobnik jest w tzw. dobrej formie, a czasami rozpoczyna z nimi walkę, aby przeżyć. Efekt takiej gry ewolucyjnej jest trudny do przewidzenia. Wystarczy, że jeden ze współpasażerów wypadnie, a historia życia osobnika się zmienia. Czym jest więc osobnik? Największe problemy są z definicją osobnika w świecie roślin. Dziś wiemy jednak, że klasyczne atrybuty opisujące „indywidualność” osobnika takie jak zamknięty program rozwoju, pojedynczy genom, fizjologiczna jedność, czy wyraźnie wyodrębniony areał nie są uniwersalne dla wszystkich. Spróbujemy razem zastanowić się nad holistyczną definicją osobnika i może… jego wizją zapisaną nie za pomocą tylko słów.
Prof. Dr hab. Marlena Lembicz
Botanik, ekolog roślin, nauczyciel akademicki. Certyfikowany tutor i lider w edukacji. Zajmuje się ekologicznymi i ewolucyjnymi efektami interakcji między grzybami endofitycznymi a roślinami i zwierzętami. Autorka wielu naukowych artykułów na ten temat. Kierownik/wykonawca w ponad dziesięciu grantach polskich i jednym finansowanym przez National Geographic Science.. Przewodnicząca poznańskiej sekcji mykologicznej Polskiego Towarzystwa Botanicznego i ogólnopolskiej sekcji Grzyby w Interakcjach Polskiego Towarzystwa Mykologicznego. Pasjonatka wypraw górskich i miłośniczka Dolnego Śląska.
Wykład odbywa się w ramach interdyscyplinarnego projektu „Ryzosfera: Wielka Sieć Małych Swiatów”, więcej: www.transdisciplinary-art.pl