Ostatni rok pracy w uczelniach artystycznych ze względu na panującą pandemię był bardzo trudny. Niemożliwy był bezpośredni kontakt studentów z wykładowcami, zamknięte były uczelniane, profesjonalne pracownie z modelkami i modelami. Cały proces kształcenia przeniósł się do prywatnych domówi i do przestrzeni mediów.
Czy w takich warunkach można prowadzić proces dydaktyczny oparty o rysunkowe studia z natury, które skupiają się na ludzkiej postaci?
Okazuje się, że tak, jest to trudne, zawsze trzeba szukać indywidualnych rozwiązań ale jest możliwe i często przynosi zaskakująco dobre efekty.
Najczęściej korzystając z luster, z uprzejmości bliskich studenci naszej uczelni stworzyli interesujące prace prezentowane na wystawie końcoworocznej Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz ale i na wystawie Figurama 21 pokazywanej w Zamku Valec i w Pradze, w Kampusie Hybernska.
Wystawy Figurama 21 i towarzyszący im katalog stały się swoistym podręcznikiem mówiącym o tym jak wykładać rysunek w tak trudnych okolicznościach, których doświadczył praktycznie cały Świat
W wystawach Figuramy21 swoje prace prezentują studenci Pracowni Rysunku Anatomicznego prowadzonej przez prof. Sławomir Kuszczaka i dr hab. Pawła Fliegera:
studenci XVII Pracowni Rysunku prowadzonej przez dr hab. Tomasza Bukowskiego i dr Anna Kołacką:
i studenci III Pracowni Rysunku prowadzonej przez dr Barbarę Pilch:
Zapraszam na wystawę FIGURAMA 21 do Pragi i do zapoznania się z towarzyszącym wystawie katalogiem (https://issuu.com/figurama.ar/docs/2021_figurama_katalog_web).
prof. Sławomir Kuszczak