„Wzmocnienie potencjału badawczo-rozwojowego Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu poprzez współpracę z przemysłem i biznesem w ramach nowo utworzonej prototypowni”
Projekt nr RPWP.01.01.00–30–0006/19
realizowany w ramach
Osi Priorytetowej 1 „Innowacyjna i konkurencyjna gospodarka”
Działania 1.1 „Wsparcie infrastruktury B+R w sektorze nauki”Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014–2020
1. Lokalizacja
Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu realizuje projekt obejmujący przebudowa, nadbudowa, rozbudowa kompleksu budynków dawnej fabryki papieru „Trefl” wraz z zakupem niezbędnego sprzętu, wyposażenia oraz aparatury badawczej na potrzeby nowoutworzonej Prototypowni Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Projekt będzie zrealizowany w województwie wielkopolskim, powiecie Poznań, w mieście Poznań u zbiegu ulicy Szyperskiej i ulicy Ewarysta Estkowskiego. Jest to obszar zespołu budynków dawnej fabryki papieru „Trefl”, zlokalizowany w zespole zabytkowego śródmieścia Poznania. Obszar objęty projektem stanowi obiekt poprzemysłowy zlokalizowany na obszarze zdegradowanym i jednocześnie na obszarze rewitalizacji
2. Zakres i krótki opis projektu
Przedmiotem projektu jest wzmocnienie potencjału badawczo-rozwojowego Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu w ramach nowoutworzonej prototypowni, która nastąpi poprzez adaptację zespołu budynków zlokalizowanego w strefie ochrony konserwatorskiej oraz zakup aparatury badawczej na potrzeby utworzenia Prototypowni UAP.
Dodatkowo zostanie zakupiony sprzęt, wyposażenie oraz aparatura badawcza w celu stworzenia następujących funkcji:
W ramach projektu planuje się przeprowadzenie niezbędnych prac studyjnych, przygotowanie dokumentacji budowlano-kosztorysowej oraz uzyskanie pozwoleń i uzgodnień, nadzory, zarządzanie projektem oraz działania informacyjno- promocyjne.
Rezultatem projektu będzie zwiększenie wykorzystania infrastruktury B+R powstałej w ramach projektu, celem prowadzenia prac badawczych oraz działań obejmujących wdrożenie i komercjalizację opracowywanych rozwiązań. Ponadto przewiduje się stworzenie innowacyjnego systemu współpracy artysta-naukowiec-przemysł pomiędzy Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu a przedsiębiorcami z branży meblarskiej wyposażenia wnętrz, stolarskiej, metalurgicznej, włókienniczek oraz biotworzyw.
3. Główne cele projektu
Głównym celem długoterminowym projekty jest wsparcie działań na rzecz zwiększenia konkurencyjności gospodarki regionu, poprzez wykorzystanie infrastruktury B+R powstałej w wyniku projektu do wdrażania innowacji oraz komercjalizacji wyników badań.
ZIDENTYFIKOWANE PROBLEMY na które będzie odpowiadał projekt:
PLANOWANE REZULTATY:
4. Finansowanie
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014–2020 w ramach:
Osi Priorytetowej 1 „Innowacyjna i konkurencyjna gospodarka”,
Działania 1.1 „Wsparcie infrastruktury B+R w sektorze nauki”.