Przejdź do treści

Serdecznie zapraszamy na wystawę w Galerii AT Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu:

Jacek Jagielski | W Kręgu

08 – 26.03.2021

Galeria AT
Solna 4, bud. D UAP | Poznań


Jacek Jagielski (ur. 1956); studiował rzeźbę w PWSSP, w Poznaniu (obecnie UAP), gdzie w 1984 roku uzyskał dyplom w pracowni prof. Józefa Kopczyńskiego i rysunku prof. Jarosława Kozłowskiego. Od 1984 roku nieprzerwanie związany jest z macierzystą uczelnią. Obecnie prowadzi Pracownię Rzeźby na Wydziale Rzeźby. Jego działalności naukowo-dydaktycznej ustawicznie towarzyszy własna, personalna aktywność artystyczna.  Swoje prace prezentował  na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce, oraz w Danii, Wielkiej Brytanii, Republice Czeskiej, Estonii, na Słowacji, Litwie, w Niemczech, Szwecji, na Ukrainie, Francji, w Rosji, Szwajcarii, we Włoszech i Japonii.

W swojej twórczości Jacek Jagielski bazował zawsze na szeroko pojmowanej rzeźbie, na twórczym poszukiwaniu własnej tożsamości w relacji z przestrzenią. Od wielu lat realizuje obiekty przestrzenne, w których zestawia „tradycyjne” materiały rzeźbiarskie np. ceramikę, brąz, drewno z przedmiotami ulotnymi lub „znalezionymi” tj. ptasie pióra, polne kamienie etc. Realizuje obiekty tylko pozornie odwołujące się do znanej i funkcjonalnej rzeczywistości takie jak meble, zegar, dzwon, katarynka itp. Tajemnica prac realizowanych przez artystę zawiera się często na irracjonalnym styku (lub „pomiędzy”) różnych materii. Materii kontrastujących ze sobą, istniejących na granicy możliwości statyki i ruchu, czy praw grawitacji. Sens sztuki jaką się zajmuje rodzi się w procesie precyzyjnie konstruowanej gry z wyobraźnią. Efemeryczność, jaka występuje w pracach artysty skłania widza do personalnej refleksji nad ontologią bytu jednostkowego. Wywiązuje się tu intymny dialog pomiędzy światem kreowanym w subtelnych, bazujących na niuansach i odwołujących się niejednokrotnie do natury, obiektach przestrzennych a indywidualną, pełną wątpliwości i niepokoju, rzeczywistością człowieka. 

Na wystawie „W kręgu” artysta prezentuje prace tworzące wzajemnie uzupełniającą oraz dopowiadającą się całość. Odnoszą się one do obszarów i kręgów w jakich się poruszamy, jakie sami wykreślamy oraz do tych w jakich przyszło nam żyć. Ulegają one często transformacji, pojawiają się nowe a inne gasną. Są też i takie przestrzenie, w których na granice oraz ich zakres nie mamy wpływu. W obszarach tych zawarte są nasze zainteresowania – ludzie, miejsca, sytuacje, zdarzenia – a także nasze przemyślenia, dociekania, rozważania i oczekiwania. Jest to jednocześnie stan płynny, ciągle zmieniający się, na nowo określający epicentrum naszego zainteresowania, a także sytuujący w nim naszą pozycję. Obszary, w których jesteśmy zanurzeni przenikają się wzajemnie, oddziaływają na siebie, często nakładając się tworzą nowe, odmienne od uprzednich. Transformacje te nie do końca są zależne od nas, jednak próbujemy je okiełznać, poznać i zrozumieć. Tu również czas, przemijanie oraz nieuchronność zdarzeń, przeplata się ze sobą, a my poruszając się w tej materii, próbujemy odnaleźć się w niej, dostrzec to co ważne i za tym podążać. 

Wystawa p.t. „W kręgu” jest piątym indywidualnym pokazem twórczości Jacka Jagielskiego w Galerii AT („Rosa”1985, „Cień światła” 1997, „Rydwan”, 2001, „Jasny punkt” 2009)


  • Autor: Agata Tratwal
  • Opublikowano: 08.03.2021, 12:30
  • Ostatnia edycja: 03.01.2023, 20:01