Przejdź do treści

Serdecznie zapraszamy do współtworzenia programu głównego jubileuszowej edycji Cracow Art Weeku KRAKERS w Sekcji LABORATORIUM, nowej inicjatywie, której zadaniem jest stworzyć platformę wsparcia dla projektów debiutujących artystów.

Od początku Krakers był platformą umożliwiającą debiutantom i kolektywom artystycznym zaistnienie w środowisku artystycznym, przy wsparciu sekcji promocji oraz wolontariatu. Grupa ta z roku na rok się powiększa, coraz więcej inicjatyw zgłasza do Krakersa swoje projekty. Pragnąc w sposób merytoryczny odnieść się do ich propozycji, zachować egalitarny charakter, ale poparty wyborem spośród zaproponowanych koncepcji, w tym roku chcemy spośród wszystkich chętnych wyłonić wystawy, które otrzymają dofinansowanie pozwalające na realizację projektów w założonym kształcie.

Sekcja LABORATORIUM, w której jury wybiera projekty najlepiej wpisujące się w temat przewodni KRAKERSa, bada nieustannie ewoluujące artystyczne środowisko miasta. Najciekawsze projekty wybrane przez jury w drodze konkursu zostaną włączone do programu głównego KRAKERSa i nagrodzone przez Organizatora. 

Zasady współpracy: https://cracowartweek.pl/no-hope-zasady-wspolpracy/ 

Regulamin: https://cracowartweek.pl/no-hope-regulamin/

Formularz zgłoszeniowy: https://cracowartweek.pl/formularz-laboratorium-2021/

W 2021 roku minie 10 lat od czasu pierwszej edycji KRAKERSa – wtedy jeszcze w formule weekendowej. Przez ostatnią dekadę setki artystów, galerzystów, krytyków, kuratorów, animatorów, managerów i wolontariuszy pracowało rok w rok nad kolejnymi edycjami projektu – wydarzenia, którego zasięg konsekwentnie się powiększał, wykraczając poza granice miasta. Przez ten czas Krakers stał się znanym w środowisku artystycznym wydarzeniem.

Tegoroczna III edycja krakowskiego tygodnia sztuki odbędzie się 13-20 czerwca 2021 roku, oczywiście w Krakowie. Przez 7 dni wypełnionych wernisażami, wydarzeniami perfomatywnymi, spotkaniami i dyskusjami, organizatorzy zderzą ze sobą w programie głównym galerie z wieloletnią tradycją i efemeryczne project room’y. Jest to niepowtarzalna okazja do bliższego poznania krakowskiego świata sztuki poprzez wystawy specjalnie przygotowane na to wydarzenie.


(NO) HOPE – to przewrotne hasło stanowi motyw przewodni jubileuszowej edycji krakowskiego tygodnia sztuki. Temat Krakersa sam z siebie wyłonił się jako odpowiedź na otaczającą nas sytuację pandemiczną. Oscyluje on wokół dwóch przeciwstawnych, utopijnych wizji: dających nadzieję na przyszłość lub definitywnie ją odbierających. Solarpunkowe wizje przyszłości czy nasilający się ruch preppersów – w którą stronę bardziej przechyla się wskazówka? Futurystyczne wizje zagłady, dystopia, czarne scenariusze czy projekty ratunkowe? „No future” czy „Yes we can”? A może „Make the planet great again”? Pytamy jak w tej sytuacji widziany jest człowiek – czy analizujemy siebie przez pryzmat destrukcji czy kreacji (środowiska, swojego życia, ciała, relacji, zasobów, dziedzictwa kulturowego itd.)? A w końcu – czy sztuka daje nadzieję? I jakie ma miejsce w rzeczywistości, którą pomagała i wciąż pomaga uczynić lepszą, dać nam siłę do przetrwania? Czym obecnie powinna zajmować się sztuka? Czy być wyrazem duchowej strony jednostki czy ekscentryczną rozrywką dla wybranych?

Ze względu na trudną sytuację, w której znalazła się cała cywilizacja, edycja 2021 poświęcona zostanie rozważaniom na temat kryzysu światowego, rzeczywistości w trakcie/po epidemii i roli kultury w na nowo kształtującym się świecie, zmienionym przez COVID-19. Działania Krakersa mają pokazać wszystkim zainteresowanym szeroką i silną w swojej różnorodności ofertę kulturalną Krakowa, po raz kolejny odkrywając przed widownią artystyczną specyfikę miasta, wspierając i promując nowe miejsca oraz artystów, a przede wszystkim sztukę współczesną w przestrzeni miejskiej. Cracow Art Week pozostaje także platformą komunikacyjną, edukacyjną, informacyjną i promocyjną oraz miejscem spotkań ośrodków sztuki niezależnej i mieszkańców miasta.

Projekt Cracow Art Week KRAKERS 2021: (NO) HOPE jest współfinansowany ze środków miasta Krakowa.

  • Autor: Agata Tratwal
  • Opublikowano: 17.03.2021, 13:04
  • Ostatnia edycja: 03.01.2023, 20:01