SZCZEGÓŁOWY PROGRAM
Uczestnicy będą̨ pracować́ w oparciu o zadane przez prowadzących tematy, które w sposób przykładowy będą̨ odpowiadać́ możliwym wymaganiom z zakresu malarstwa i rysunku na sprawdzianach kwalifikacyjnych.
Termin: marzec – maj
Ilość uczestników: 12
→ 1 spotkanie organizacyjne/ omówienie dotychczasowych prac
→ 6 ćwiczeń z malarstwa / 6 wykładów o temacie
→ 6 ćwiczeń z rysunku / 6 wykładów o temacie
→ 6 indywidualnych korekt z rysunku
→ 6 indywidualnych korekt z malarstwa
→ 2 zajęcia z przygotowywania portfolio
→ 2 zajęcia z dokumentacji prac
→ 1 zajęcia z pisanie listu motywacyjnego
→ 3 spotkania poświęcone zagadnieniom kultury współczesnej
Na pierwsze zajęcia prosimy o przygotowanie dotychczasowych realizacji.
Zajęcia odbywają się w czwartki, piątki i soboty
Prowadzący:
Rysunek: dr Anna Kołacka
Malarstwo: mgr Julia Królikowska
Rysunek
Celem kursu jest zdobycie podstawowych kompetencji rysunkowych. W oparciu zaaranżowaną sytuację przestrzenną lub zdjęcie modela, uczestnik wykona wyznaczone przez prowadzącego, ćwiczenia. Każdemu z nich towarzyszyć będzie dokładna, werbalna instrukcja i objaśnienie zastosowanych w nim pojęć. Dokumentacja zrealizowanej pracy zostanie wnikliwie przeanalizowana podczas konsultacji online, ze szczególnym zwróceniem uwagi na zagadnienia związane z postrzeganiem perspektywicznym, analizą proporcji, anatomii i kompozycji. W trakcie rozmowy, uczestnik pozna zasadnicze techniki i metody pomocne w procesie rysowania, a w ramach realizacji poszczególnych zadań, uzyska zdolność przetwarzania i interpretacji informacji wizualnych oraz ich odtworzenia na dwuwymiarowej płaszczyźnie. Zdobędzie nie tylko umiejętność w zakresie postrzegania i rysowania krawędzi, przestrzeni, relacji, kątów, proporcji i światłocienia, ale także pozna elementarne pojęcia z zakresu zagadnień rysunkowych, takie jak punkt, linia, plama, walor, światło, półcień, cień i nauczy się je wykorzystywać podczas pracy w oparciu o naturę i fotografię. Dodatkowo, ważnym aspektem będą, odbywające się cykliczne konsultacje zbiorowe, podczas których uczestnicy kursu będą mogli zapoznać się z pracami innych autorów.
Technika: dowolna technika rysunkowa
Materiały: karton lub papier (format: 100×70 cm), blok rysunkowy lub szkicownik, ołówki, biała, czarna kreda lub kredka, węgiel, tusz lub czarna i biała farba, chlebowa i/lub zwykła gumka do mazania,
Przykładowe zadania:
- Rysunek konturowy i walorowy – podstawy „mierzenia” proporcji, światło, półcień, cień, etc.,
- Korzystając z zastanej lub zaaranżowanej sytuacji przestrzennej, dokonaj wyborów kilku elementów, a następnie wykonaj rysunek linearny (konturowy) i światłocieniowy.
- Przestrzenie negatywowe – praca z modelem
W oparciu o (zdjęcie) modela, dokonaj analizy proporcji i światłocienia, a następnie wykorzystaj „przestrzenie negatywowe”, by wydobyć trójwymiarowy charakter postaci. - Rodzaje kompozycji – diagonalna
W oparciu o zastaną lub zaaranżowaną sytuację przestrzenną, wykonaj pracę w technice rysunkowej z zastosowaniem (elementów) kompozycji diagonalnej. - Martwa natura z dominantą kompozycyjną
W oparciu o (zdjęcie) modela lub zaaranżowaną sytuację przestrzenną, zaaranżuj kompozycję na rysunku w taki sposób, by całość kompozycji podporządkowana była wybranemu z jej elementów. - W kontraście – praca z modelem
Korzystając ze (zdjęcia) modela, wykonaj rysunek walorowy z pogłębionym światłocieniem. - W półtonach – praca z modelem
W oparciu o (zdjęcie) modela, wykonaj rysunek o zmniejszonych kontrastach i zrównoważonych napięciach wewnątrzobrazowych.
Sugerowane terminy:
Czwartek 16.00-19.00 lub sobota 09.00-12.00
Malarstwo
Na zajęciach uczestnicy zapoznają się z podstawowymi zagadnieniami związanymi z malarstwem oraz będą wykonywać zadania, które pozwolą im poznać podstawowe zagadnienia. W oparciu o wspólnie zaaranżowaną sytuację przestrzenną la, uczestnik wykona wyznaczone przez prowadzącego, ćwiczenia. Każdemu z nich towarzyszyć będzie dokładna, werbalna instrukcja i objaśnienie zastosowanych w nim pojęć. Każde ćwiczenie poprzedzone będzie godzinnym wykładem wraz z prezentacją pozwalające zapoznać się z równymi technikami malarskimi oraz zagadnieniami których dotyczyć będzie zadanie. Dokumentacja zrealizowanej pracy zostanie wnikliwie przeanalizowana podczas konsultacji online. Dodatkowo, ważnym aspektem będą, odbywające się cykliczne konsultacje zbiorowe, podczas których uczestnicy kursu będą mogli zapoznać się z pracami innych autorów.
Materiały: karton, płótno, deska (format: 100×70 cm), szkicownik, akwarele, akryle, oleje, gwasze, pędzle. Dokładne instrukcje uczestnicy dostaną na maile przed każdym zadaniem.
Sugerowane terminy:
Czwartek 15.00-21.00 lub sobota 09.00-12.00 (prowadzący ustalają godziny indywidualnie z uczestnikami)
Terminarz:
Szczegółowy terminarz pojawi się w najbliższych dniach!