Przejdź do treści

Zielona Góra w latach 1963—1996 była miejscem dwóch cyklicznych wystaw — Wystawy i Sympozjum Złotego Grona oraz Biennale Sztuki Nowej, które chociaż opisane, nadal stanowią rodzaj tożsamościowego mitu. Czy ich specyfika może stanowić punkt wyjścia dla aktualnej dyskusji o polu sztuki, jego aktywnych i przeoczonych uczestniczkach i uczestnikach i towarzyszących im utopiach? Wracając do przyszłości to w takim samym stopniu opowieść o przeszłej przyszłości, jak i profetyczna wizja nowych przestrzeni społecznych.

2020 Biennale Zielona Góra to wystawy, sympozjum i program publiczny. Wydarzenie z udziałem kilkudziesięciu artystek i artystów dedykowane zostało mikronarracjom i praktykom artystycznym sprzężonym z nową czasowością. Mowa o współczesnych kontekstach: masowych protestach w obronie zmarginalizowanych ciał, zrzucaniu z postumentów dotychczasowych bohaterów kolonialnej historii świata i przywracania pamięci o Innych oraz uświadamianiu sobie nieodwracalnych konsekwencji zmian klimatycznych. Innymi słowy o wspólnych nam wszystkim doświadczeniach.
***
Wystawa główna, prezentowana w salach BWA oraz Galerii Nowy Wiek Muzeum Ziemi Lubuskiej obejmuje prace dwudziestu sześciu artystów, artystek i grup. To dzieła zarówno współczesnych twórców i twórczyń, jak i wybór archiwalnych prac z kolekcji muzealnych i prywatnych archiwów, które w całość wiąże aranżacja duetu Inside Job. Na Biennale realizacje pokazują również przedstawicielki i przedstawiciele zielonogórskiego środowiska. Wśród nich jest między innymi Paulina Komorowska-Birger, której pracę site-specific „Baseline” zobaczyć można w Galerii Rektorat oraz duet Boba Group, których akcja „Gęśnik”, stanie się punktem wyjścia do wystawy w Fundacji Salony. Program uzupełnia kuratorowana przez Alicję Lewicką-Szczegółę, eskpozycja „Naprawa Duszy, Naprawa Ciała”, która skupi się na autorefleksyjnej obserwacji życia codziennego przez pracujące na wydziałach sztuki artystki-akademiczki oraz rozgrywająca się w różnych częściach miasta, wchłaniające prace i urbanistyczną tkankę, performatywna wystawa-instalacja „All She Said About the Future” przygotowana przez Romualda Demidenko.

Częścią projektu jest też sympozjum krytyczek i krytyków, historyków i historyczek sztuki, kuratorowane przez Artura Pastuszka i poświęcone zawieszeniu pomiędzy uzgodnioną narracją, a intencjonalnością prognozy oraz rozpisany na cały czas trwania Biennale program publiczny „Nieszporki, zadumki”. Ten cykl performatywnych wieczorków złoży się w jedną opowieść o słuchaniu i wspólnym przeżywaniu straty, żałoby, traumy i przemocy, ale też mocy transgresji.

Weekendowi otwarcia (od czwartku 15.10) towarzyszyć będzie szereg spotkań, dyskusji i performensów. Wtedy też na stronie www.biennalezielonagora.pl opublikowany zostanie wirtualny przewodnik po wystawach oraz teksty uzupełniające. Podsumowaniem Biennale będzie publikacja pod redakcją Ani Batko z tekstami Doroty Jagody Michalskiej i Agaty Pyzik oraz specjalnymi materiałami uczestniczących w wydarzeniu artystów i artystek.

Artystki i artyści:

Agata Zbylut, Aleksandra Kubiak, Ania Nowak, Anna Gapińska-Myszkiewicz, Basia Bańda, Boba Group (Yulia Drozdek, Vasilisa Nezabarom), Doireann O’Malley, Domie, Dominika Olszowy, Druga Grupa, Elżbieta Jabłońska, Emeline Depas, Ewa Zarzycka, Erna Rosenstein, Henryk Morel, Inside Job (Ula Lucińska & Michał Knychaus), Ina Valentinova, Izabella Gustowska, Jerzy Rosołowicz, Joanna Imielska, Liliana Piskorska, Maja ∀. Ngom, Magdalena Gryska, Marian Bogusz, Marian Szpakowski, Martyna Miller, Michał Bujnicki, Monika Misztal, Natalia LL, Nicholas Grafia & Mikołaj Sobczak, Paulina Komorowska-Birger, Piotr Łakomy, Post Brothers, Przemek Pyszczek, Radosław Czarkowski, Stanisław Antosz, Stefan Papp, Stefan Słocki, Tadeusz Brzozowski, Tatjana Danneberg, Wanda Gołkowska, Zenon Polus, Zbigniew Szymoniak

Zespół kuratorski:
Alicja Lewicka-Szczegóła, Romuald Demidenko, Wojciech Kozłowski, Tomek Pawłowski-Jarmołajew / Sympozjum: Artur Pastuszek

Miejsca prezentacji:
BWA Zielona Góra, Muzeum Ziemi Lubuskiej, Galeria Rektorat UZ, Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego, Galeria PWW Instytutu Sztuk Wizualnych UZ, Fundacja Salony, Lubuski Teatr

 Wystawa pod patronatem JM Rektora UZ prof. Wojciecha Strzyżewskiego.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Dofinansowano z subwencji Instytutu Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Dofinansowano ze środków Miasta Zielona Góra.

www.biennalezielonagora.pl 
@biennalezielonagora


HARMONOGRAM Biennale Zielona Góra

  • Autor: Piotr Grzywacz
  • Opublikowano: 15.10.2020, 23:42
  • Ostatnia edycja: 03.01.2023, 20:04