Przejdź do treści

Kształtowanie spójności: sąsiedztwo w Europie

Polsko-niemiecko-francuski konkurs fotograficzny

Ogłoszenie konkursu

Fundacja Genshagen rozpisuje w 2020 roku polsko-niemiecko-francuski konkurs fotograficzny poświęcony tematowi „Kształtowanie spójności: sąsiedztwo w Europie”.
Zaproszenie do uczestnictwa skierowane jest do fotografów w wieku 18 – 35 lat z Polski, Niemiec i Francji, którzy chcieliby skonfrontować się z zagadnieniem sąsiedztwa i zaprezentować swoje punkty widzenia.

Serie fotografii (6–12 prac) dotyczące tematu „Kształtowanie spójności: sąsiedztwo w Europie” można przesyłać do Fundacji Genshagen do 30 września 2020 r.

Fundacja Genshagen realizuje w ciągu dwóch kolejnych lat temat przewodni „Kształtowanie spójności: sąsiedztwo w Europie”. W ramach różnych projektów zostaną przeanalizowane pytania, w jaki sposób wzmacniać można sąsiedztwo jako kompetencję istotną dla funkcjonowania Europy, jak wspierać utrwalanie więzi między sąsiadami i jak w perspektywie długoterminowej rozwijać spójność w społeczeństwach. Interesująca jest przy tym szeroko pojęta problematyka sąsiedztwa, obejmująca zarówno państwa, jak i regiony i miasta, grupy społeczne oraz jednostki w kontekście europejskim.

Czym jest sąsiedztwo? Kwestię tę zarysowują następujące bloki tematyczne:

Sąsiedztwo i globalizacja

  • W jaki sposób globalizacja i digitalizacja zmieniają charakter i praktykę sąsiedztwa?
  • Jak przez pokolenia zmieniało się postrzeganie kwestii sąsiedztwa?

Sąsiedztwa wewnątrzspołeczne

  • Nasze społeczeństwa cechuje wzrost różnorodności, pojawiają się nowe formy wewnątrzspołecznych sąsiedztw. Jakie podobieństwa i jakie różnice występują w tym kontekście w krajach Trójkąta Weimarskiego?
  • U obywateli zwiększa się skłonność do definiowania swojej tożsamości przez cechy etniczne lub religijne. Skutkuje to silniejszym akcentowaniem granic wśród sąsiadów funkcjonujących w jednym społeczeństwie. W jakim stopniu zjawisko to można zaobserwować w Polsce, Francji i Niemczech, krajach Trójkąta Weimarskiego?
  • Metropolie w coraz większym stopniu przyciągają inwestycje gospodarcze, a liczba ludności w nich stale wzrasta. Jak w krajach Trójkąta Weimarskiego kształtują się sąsiedztwa metropolii i obszarów wiejskich?

Integracja europejska i sąsiedztwo

  • Jak Trójkąt Weimarski – jako suma trzech relacji sąsiedzkich – może pozytywnie wpłynąć na rozwój w UE? Jakie znaczenie mają łącznie trzy dwustronne stosunki sąsiedzkie dla rozwoju Trójkąta?
  • Spojrzenie z zewnątrz: jak Europa i Unia Europejska postrzegane są przez otaczających je sąsiadów i jak postrzeganie to zmieniło się w ostatnich latach (np. w związku z przeniesieniem „sąsiedztwa” do zewnętrznych granic strefy Schengen)? Co z wizerunkiem i atrakcyjnością UE?

Te zagadnienia mają posłużyć jako sugestie do zmierzenia się z tematem. Nie chcielibyśmy stwarzać dla Państwa wytycznych do wyboru i opracowania określonej przestrzeni tematycznej. W międzyczasie również pandemia koronawirusa nasunęła w kwestii sąsiedztwa i spójności kolejne pytania – czy to na poziomie indywidualnym, społecznym, czy europejskim.

Niniejszy konkurs fotograficzny ogłaszany jest w Polsce, Niemczech i Francji. Laureatów wyłania polsko-niemiecko-francuskie jury. Przyznane zostaną nagrody pieniężne, a wyróżnione prace prezentowane będą w 2021 w ramach wystawy objazdowej w trzech krajach Trójkąta Weimarskiego.

Kto może wziąć udział?

Osoby zajmujące się fotografią w wieku od 18 do 35 lat (studenci, profesjonaliści) z Polski, Niemiec i Francji.

Jakie materiały można przekazać?

Ubiegający się o udział w konkursie powinni dostarczyć jedną spójną serię fotografii ( 6 –12 fotografii; Format JPEG, 300 dpi, długość max. 18 cm) i dołączony do niej tekst. Dopuszcza się wszystkie fotograficzne środki wyrazu. Rozmiar tekstu nie powinien przekraczać jednej strony A4 (maks. 4000 znaków ze spacjami). Możliwe jest również załączenie wywiadów lub drobnych tekstów. Uwzględnione zostaną prace z lat 2019 – 2020 . Zgłoszenia do konkursu mogą być sporządzone w języku polskim, niemieckim lub francuskim.

Jak można się ubiegać o udział w konkursie?

Aby wziąć udział w konkursie proszę wypełnić formularz zgłoszeniowy (Link). Proszę przesłać formularz wraz z Państwa pracami w formie cyfrowej do 30 września 2020 roku na następujący adres mailowy: stolz@stiftung-genshagen.de

Proszę również o przesłanie linka do fotografii i dokumentów, które umieścili Państwo na portalach File-Sharing.

Nagrody

Pierwsze, drugie i trzecie miejsce: po 2000 €

Trzy nagrody wsparcia w wysokości 500 €

Jury

  • Angelika Eder, członkini zarządu – dyrektor, Fundacja Genshagen
  • Ulrike Kremeier, dyrektor Brandenburskiego Krajowego Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Cottbus & Frankfurt nad Odrą
  • Dominik Kuryłek, Muzeum Fotografii, kierownik Działu Fotografii i Technik Fotograficznych, Kraków
  • Florence Lazar, fotografka i filmowiec, Paryż

Z radością oczekujemy Państwa zgłoszeń!

W przypadku pytań prosimy zwracać się do:
Charlotte Stolz, E-Mail: stolz@stiftung-genshagen.de

tel. +49 3378 80 59 59

Fundacja Genshagen
Am Schloss 1
14974 Genshagen
Niemcy

Projekt Fundacji Genshagena

Partnerzy: Wyższa Szkoła Zawodowa w Poczdamie, Niemcy, Institut Supérieur des Arts de Toulouse, Francja i Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Polska

Instytucje finansujące: Pełnomocnik Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów (BKM), Kraj Związkowy Brandenburgii oraz Fundacja Gottfrieda Michelmanna

Kontakt: Charlotte Stolz

http://www.stiftung-genshagen.de/programm/programm-details/6548b131f7046dca57e7518f3088a3bc.html?tx_ttnews[tt_news]=1899

 

 

  • Autor: Agata Tratwal
  • Opublikowano: 18.09.2020, 07:46
  • Ostatnia edycja: 03.01.2023, 20:04